Taky si myslíte, že na Facebooku jen těžko najdete zájemce o luxusní dětský italský nábytek a že je tato forma reklamy u dražšího nábytku za statisíce neefektivní?
Zkusíme Vás na příkladu přesvědčit, že se může jednat o velmi výhodnou, dobře cílenou a relativně levnou formu reklamy, například v porovnání s tradiční PPC reklamou v systémech AdWords či Sklik, kde klíčová slova spojená s tématem dětského nábytku patří k jedněm z nejdražších. Ceny jsou průměrně kolem 14,13 Kč za 1 klik na reklamu…
V rámci tradičních PPC reklam si můžete si vybrat klíčová slova, vytvořit vhodný text inzerátu a nastavit cenu za proklik. To by mělo být dostatečné na to, abyste eliminovali nevhodné kliky? Bohužel není!
Každý člověk si určitá „klíčová“ slova interpretuje po svém. Různí lidé vnímají slova „moderní, stylový, designový či luxusní“ jinak. Proto se lehce může stát, že v dobré víře kliknou na Váš inzerát, ale nabídka je vůbec nezaujme a Vám to pouze zvýší náklady na inzerci. Pro někoho může být luxusní nábytek již od 20 000 Kč a pro jiného až od 200 000 Kč, oba ale kliknou na stejný inzerát, přitom jejich potencionální kupní síla je diametrálně odlišná.
A právě v tento okamžik Vám PPC reklama na Facebooku nabízí mnohem lepší možnosti zacílení a výběru vhodného publika. Můžete zacílit podle mnohem většího a přesnějšího spektra vlastností, demografických údajů či zájmů. Navíc je tu i aspekt sociální inzerce, kdy inzeráty Facebook přirozeně doporučuje i Vašim přátelům a co může být lepší reklama pro rodiče, než když jim firmu doporučí jejich další přátelé?
Dost už teorie, ukažme si konkrétní čísla, které Vám nabídnou zajímavá srovnání. Pro příklad zde uvádíme multifunkční designový dětský nábytek z Itálie od značky ZALF, který je sice díky své variabilitě vhodný do každého pokoje, bohužel nikoliv pro každou peněženku.
Statistiky reklamního systému Facebook, průměrná cena za proklik je 2.76 Kč ( www.ZALF.cz ).
Zacílení je na ženy/matky ve vhodném věku 25-40 let, taktéž se výrazně zvyšuje úspěšnost inzerce.
Pro srovnání níže jsou statistiky PPC reklamy na Sklik.cz, průměrná cena je 2.85 Kč. Že to není moc velký rozdíl? Na první pohled není, ale je třeba připomenout několik důležitých faktů, v tomto případě se jedná o silně optimalizovanou kampaň na nákup nejlevnějších kliků na daná klíčová slova. Je vidět, že průměrná pozice textového inzerátu je 9. až 10. místo, takže tímto způsobem za měsíc nakoupíte jen velmi omezené množství reklamních prokliků a je to tedy spíše doplňková forma inzerce (za tuto cenu celkem max. 448 prokliků).
Pokud budete chtít být na prvních místech, je třeba si vzpomenout na horní tabulku s cenou klíčových slov, kde je „dětský nábytek“ za 14,13 Kč. Kdežto inzerát na Facebooku se Vám zobrazí s velkou barevnou fotografií, množstvím textů i odkazů, přímo na Vaší zdi a za konstantní průměrnou cenu 2.76 Kč/klik si můžete zajistit mnohonásobně vetší počet návštěvníků než pouhým alternativním vykupování omezeného počtu levných prokliků.
V tomto případě byl rozpočet na cca 2000 prokliků, ale bylo by možné zajistit za stejnou cenu i více prokliků do stránek.
Zde je srovnání formy inzerátů na Facebooku a na Sklik.cz. To že Facebookový inzerát lidé nevnímají negativně, dokazuje i 64x kliknutí na „To se mi líbí“ a 7x „Sdílení“ a to je určitě pro prezentaci značky zásadní.
Jak je to s počtem konverzí a objednávek?
Luxusní dětské pokoje www.ZALF.cz, vyráběné na míru v Itálii za statisíce, nejsou housky na krámě, a proto je přirozené, že cesta od první reklamní zmínky ke konečnému prodeji je dlouhá, v řádu několika měsíců. Těžko se tedy přesně měří počet prodejů přímo přes Facebook, ale je tu mnoho údajů, které můžeme přesně měřit. Například délka návštěvy webu, počet zobrazených stránek, zobrazení kontaktů, ale třeba i počet nově registrovaných emailů pro odběr novinek či počet žádostí o zaslání katalogů produktů a počet těchto žádostí vzrostl 4x z cca 50 měsíčně na 200 měsíčně + 2 noví obchodní partneři a to už jsou zajímavá čísla… Nárůst prodejů se dá předpokládat reálně až za několik měsíců.
Facebookovou PPC inzerci je vždy vhodné kombinovat i s tradiční formou PPC reklamy ve vyhledávačích, jelikož ve vyhledávačích oslovujete ty, co právě hledají „dětský nábytek“ a na sociálních sítích oslovujete ty, u kterých je potenciál, že brzy budou potřebovat / hledat „dětský nábytek“ a pokud si pak na Vás vzpomenou dříve, než budou hledat ve vyhledávačích, máte z poloviny vyhráno.
U společností jako jsou nábytková studia, kde většinou nedochází k nákupu okamžitě po kliku na reklamu je důležité, jak vypadá Vaše landing page a jestli umožňuje Vašeho nového zákazníka „zachytit“ pro další komunikaci, ideálně na něj získat emailovou adresu, telefon, či z něj udělat fanouška na Facebooku, pak s ním můžete komunikovat i v dalších týdnech a měsících a výsledný prodej nábytku je již výrazně pravděpodobnější.
P.S.: Malý tip na závěr! Získáte-li nový email na zákazníka, pošlete mu obratem osobní poděkovaní například za návštěvu webu či nějako extra nabídku a nečekejte až na to, kdy mu za měsíc pošlete hromadný newsletter. Jednak noví weboví zákazníci jsou velmi hodnotní, můžete s nimi navázat komunikaci ohledně toho, co na webu hledali a nenašli, dále si u nich uděláte dobré jméno a je větší pravděpodobnost, že za měsíc Váš newsletter otevřou a budou se zajímat i o Vaše novinky.
Závěrečná bilance ve zkratce:
- • Oproti měsícům kdy neprobíhala žádná kampaň na Facebooku je 4x tolik zákaznických interakcí (stažení ceníků, registrace do newsletteru…)
- • 2000 cílených prokliků, které zajistil facebook za nízkou cenu 2,76 Kč/klik by v případě běžného PPC vyšlo minimálně na cca 8 až 14 Kč za klik a cílení by nebylo tak přesné
- • Úspora oproti kampani vedené pouze na tradičních PPC ve vyhledávačích je 10.500 Kč až 22.480 Kč, při získání stejného počtu návštěvníků webu a to už je podstatný rozdíl!
- • A jako bonus 64x kliknutí na „To se mi líbí“ a 7x „Sdílení“ u jedno jediného Facebook inzerátu!