O Paretově principu či „Paretově pravidlu 80/20“ jste již určitě slyšeli, proto se mu v textu nebudu věnovat nijak podrobně a spíše se zaměřím na aplikaci v marketingu či konkrétně na Facebooku. Pokud si jej přeci jen chcete připomenout zkuste „Googlit“ nebo rovnou https://cs.wikipedia.org/wiki/Paret%C5%AFv_princip 🙂
Původ tohoto pravidla je historicky z finanční oblasti, ale rychle se začal aplikovat i v oblasti obchodu a marketingu. Ne každý si jej ovšem vykládá stejně a vhodně jej aplikuje. Pokud jej ale uchopíte správně, velmi vám pomůže optimalizovat náklady např. na marketing nebo také třeba lépe zacílit své podnikání. K hlubšímu zamyšlení nad tím to principem mne přivedla kniha Perryho Marshalla „Pravidlo 80/20 v prodeji a marketingu: Jak prodat co nejvíce s co nejmenším úsilím“ (např. https://www.kosmas.cz/knihy/209452/pravidlo-80-20-v-prodeji-a-marketingu/). Pokud jste ji nečetli, vřele doporučuji.
Vzhledem k tomu, že forem online marketingu je vícero a každá by si zasloužila vlastní interpretaci tohoto pravidla, zaměřím se teď na Facebook a to především proto, že se v agentuře opakovaně setkáváme s podobnými dotazy a chybným chápáním efektivní propagace na této sociální síti. Dle zmiňovaného pravidla by vám 20 % správně zvolených prioritních aktivit mělo přinést 80 % úspěchu a opačně. Při marketingu na Facebooku je toto často perfektně doložitelné.
Vezměme příklad: běžná obchodní nebo výrobní firma. Na své stránce má kolem 1000 fanoušků. Nabízí „nudný sortiment“ jako jsou například kliky od dveří či matrace. Na základě rozšířených marketingových pouček a polopravd se snaží dělat „atraktivní a zábavný obsah“. Spotřebuje tím 80 a mnohdy až 100% jak své energie, tak svých zdrojů vyčleněných na tento kanál. Každý den s vypětím všech sil publikuje nějaký příspěvek na své Facebook stránce s očekáváním, že jim takto propagace na sociální přinese očekávaný nárůst obratu.
Realita v praxi ovšem trochu jiná. Organický (neplacený) dosah sebelepších příspěvků je kolem 5 až 15 %, v závislosti na celkovém počtu vašich fanoušků (Viz. např https://www.lupa.cz/clanky/organicky-dosah-stranek-na-facebooku-je-bida-odstupnovana-bida/). Někteří se vám budou snažit tvrdit, že jej zvýšíte ještě zábavnějšími a originálnějšími příspěvky. Nezvýšíte. Tedy, možná ano, ale řádově o procenta a ta energie navíc, kterou tomu budete muset věnovat, bude většinou neúměrná. Navíc stále komunikujeme k té stejné skupině uživatelů, která se dříve či později vyčerpá a bude vás ignorovat. Facebook je dnes jedním z hlavních marketingových kanálů pro cílenou inzerci a věřte, že si to reprezentanti Facebooku uvědomují a chtějí si za to nechat zaplatit, jako každý podnikatel.
Nevěnujte tedy 80 % vaší energie a času zaměstnanců do tvorby obsahu a příspěvků, který vám přinese v nejlepším případě 20 % potenciálu, co tato sociální síť nabízí. Jděte na to chytře a bude vám stačit jen 20 % původního času, abyste dosáhli mnohonásobně lepšího výsledku (80 % potenciálu). Stačí pak např. když si vytvoříte jeden smysluplný příspěvek, ten správně zacílíte a zároveň finančně podpoříte (využijete například FB pixel a remarketing na návštěvníky vašich firemních www stránek). Když si férově započítáte čas strávený předchozí tvorbou jednotlivých příspěvků pro fanoušky, tak i po připočítání financí na propagaci bude druhá varianta pro většinu firem výhodnější.
Může se Vám to zdát jako triviální myšlenka, ale stále u nás mnoho firem poptává „pomoc s inzercí na Facebooku“ formou správy jejich FB stránky a s očekáváním nějakého návodu na vtipné obrázky a citáty pro každý den.
Zkuste se tedy vždy zamyslet na svými aktivitami. Nad tím, jakou činností trávíte při propagaci nejvíce času a také jaká část vašeho podnikání je ta nejvýnosnější. Zaměřte se na hledání „těch 20 %“ ve všem co děláte…
Aby nedošlo k omylu, musím ještě zmínit důležitou poznámku. To, že se vám podaří úspěšně identifikovat těch 20 %, na která byste se měli zaměřit, neznamená, že dalších 80 % aktivit hodíte za hlavu! Paretův princip je o hledání priorit a o optimalizaci procesů, abyste dosáhli lepších výsledků. Nikoliv o tom, jak se vyhnout 80 % práce. Měl by vám spíš uvolnit ruce k tomu, ať můžete hledat nových 20 %, které Vám pomohou získat další násobně vyšší profit.
Závěrem vám doporučím, kam svoji takto uvolněnou aktivitu směřovat. Vrhněte se na lepší design svých produktů. A designem tu nemyslím vzhled, ale užitnou hodnotu vašeho produktu pro klienta. Pokud ji budete znát, bude to ten nejzábavnější obsah pro vaší inzerci na Facebooku, ale i jinde.