Pavel Ungr očekává v roce 2016 nový vyhledávač, nejspíše z dílny Apple nebo Facebooku. Proč je právě Facebook i pro mě největší favorit? Má o nás dostatek dat, které nemá nikdo jiný, a tak jako jediný může přinést odlišný model vyhledávání, založený ne na pouhém algoritmu, ale na behavioralitě.
V zajímavém videorozhovoru Mladého podnikatele o výhledech on-line marketingu v roce 2016 posuzuje Pavel Ungr myšlenku nového vyhledávače jako konkurenta vyhledávání pro Google. Má vůbec taková činnost smysl? Potřebuje vůbec kdo jiný vyhledávač než Google?
No … potřebuje. Minimálně Facebook jej potřebuje a to hodně, protože jednak žádné vyhledávání nemá a navíc v souboji platforem a tedy i reklamních budgetů je jediný, kdo může do vyhledávání vnést nový, zcela odlišný přístup- vyhledáváni na principu behaviorality.
Co znamená behavioralita?
Úplně zjednodušeně – je to pozorování toho, jak se kdo chová a na základě toho snaha modelovat, jak se dále může chovat jak jedinec, tak nějaká skupina.
- 1. Většina uživatelů Facebooku je do svého účtu přihlášena prakticky trvale na všech zařízeních, která využívá. Facebook tak zná jak naše vlastnosti a záliby, které o sobě sami zadáváme, tak také to, co na netu nejčastěji a dokonce jak používáme.
- 2. Facebook dokáže již dnes pro reklamní účely vytvářet stále přesnější skupiny lidí podobných vlastností, tzv. lookalike audiencies. Odtud je to tedy už jen krok k nabídce právě těch výsledků, které uspokojily někoho se stejnými vlastnostmi, jako jsou ty moje.
- 3. Do vyhledávání dokáže úspěšně zapojit prvky sociálních doporučení a ověření od kamarádů.
- 4. Takové vyhledávání je rychlejší, přesnější a lépe uspokojí hledače.
- 5. V bodu 4 je popsáno, proč to většině z nás vůbec nijak nevadí.
- 6. Takové vyhledávání ale také docela slušně zamíchá s celým naším průmyslem optimalizování, protože dokáže podstatně přesněji než všechny zpětné odkazy i „obsah je král,“ určit, co je pro koho nejlepší výsledek a nabídnout mu ho.
Může tenhle princip okopírovat Google, Apple nebo někdo jiný?
Nemůže. Google samozřejmě získává mnoho našich údajů ve chvíli, kdy jsme přihlášeni do svého účtu Google – a proto nám jej Google stále častěji všude nabízí – ale plný efekt behaviorality umožňuje zatím pouze nejsilnější sociální síť světa – Facebook.
Z tohoto pohledu může být pro Google totální neúspěch vlastní sociální sítě Google+ osudový a do budoucna bude pro Google znamenat značné ztráty.
Je tu ještě jedno hledisko, které stojí za zkoumání: tlačítko „Boost post“ resp. „Propagovat příspěvek.“ My všichni tvůrci reklamy na Facebooku tímhle tlačítkem opovrhujeme a všem laikům rozmlouváme a dokládáme statistikami, jak málo je přínosné. To stále platí, ale do kdy?
Facebook má samozřejmě k dispozici také veškerá reklamní nastavení a custom audiencies, která my všichni pro klienty kreativně vytváříme, a vsadil bych se, že tohle své vysmívané tlačítko behaviorálně učí všechno, co jsme my schopni navrhnout a prověřit jako dobré.
Takže: bitva robotů, možná ještě spíše bitva s roboty, je na obzoru. Uvidíme, kdo bude s koho.
PF 2016 🙂
Milan Tříska