Mohlo by se zdát, že zlatá doba odkazového spamu již skončila – ve statistikách je vidět čím dál méně, Google docela úspěšně zapracoval na vyloučení a Marek Lecián přestal aktualizovat své filtry.
Přesto v posledních měsících na jeden narážíme dost často, Google si s ním v Analytics zatím neporadil a klienti se ptají, co je to zač.
Nezvaný host
Rank-checker.online je klasický případ odkazového spamu, který se na scéně objevil někdy v březnu letošního roku. Jako odkazový spam (Ghost spam) jsou označovány přístupy, které nejsou skutečnými návštěvami – ani návštěvníků a ani robotů, mají obvykle 100% míru okamžitého opuštění a velmi krátkou dobu relace.
Vaše stránky nikdy „neviděli“ – hity jsou posílány přímo do Analytics pomocí measurement protocolu, což je technicky jednoduché, snadno automatizovatelné a pokud Analytics vrátí správnou „odpověď“, automat pozná, kam se může vracet.
Proč to dělají
Tak určitě ne pro zábavu, motivací může být mnoho. Předpokládají (a myslím, že správně), že pokud někdo ve statistikách vidí opakující se a často významný zdroj „návštěvnosti“, pak ho bude zajímat, o jaký zdroj se jedná. Takže využívají přirozenou lidskou vlastnost – zvědavost.
Pokud někdo na odkaz klikne, je přesměrován na stránky ranksonic.com, což je jakýsi nástroj pro SEO, s cenami „SEO služeb“ od 30 do 150$ za měsíc.
Docela hezký web, jen na něm nenajdete žádný kontakt a doména je registrována kdesi v Panamě… U nás s tím asi díru do světa neudělají, ale celosvětově lze předpokládat, že se někdo chytne a objedná. Takže cílem je reklama, která navíc nemusí být vůbec drahá a automat, který ji obstará, by měl napsat programátor během chvíle.
Mimochodem, na stránkách mají i formulář k odstranění z databáze, který bych nedoporučoval používat, nic to neovlivní, tak proč na sebe zbytečně upozorňovat.
Vadí, nevadí…
Zákazníci se někdy obávají, že tyto praktiky ovlivňují, nebo poškozují jejich web, není tomu tak, protože k žádné interakci se stránkami ve skutečnosti nedošlo – data jsou posílána přímo do Analytics a samotný web není nijak zatěžován.
Problémem tak je znehodnocení a zkreslení údajů, které v Analytics jsou, u menších webů mohou tyto přístupy generovat významný podíl „návštěvnosti“, u velkých webů je možná tolik nepoznáte.
Stejně tak to nemá žádný vliv na tzv. SEO
Smutné je, že nejméně to často vadí těm, kterým ke štěstí stačí základní přehled publika, který Honza Tichý na svých přednáškách i u nás zpopularizoval jako HITS – How Idiots Track Success. Ti to totiž někdy ani nepoznají a jsou naopak rádi za každou návštěvu.
Ostatní, kteří si s daty hrají, kouskují je a segmentují, mohou být otráveni z toho, že jim cestu někdo komplikuje, protože vyčištění není složité, jen je to zbytečná práce navíc.
Co s tím
Je pravděpodobné, že dříve či později Google tento zdroj eliminuje, stejně pravděpodobné ale je, že současně se objeví jiný. Pokud tedy nedojde k úpravě samotného measurement protocolu.
Naprosto zbytečná jsou všechna serverová řešení (úpravy htaccess, pluginy do CMS…), které fungovaly u tzv. crawler spamu, tedy v případech, kdy stránky skutečně navštěvoval nějaký robot.
Jako funkční se jeví používání filtrů v Analytics, což je ovšem poněkud sisyfovská práce, nastavíte filtr, duch zmizí – a za pár dní se objeví jiný a začíná to znovu.
Spolehlivý tak zůstává postup, kdy se přestanete dívat na souhrnná data a bude je kouskovat a drobit – prostě segmentovat. Což byste ale měli dělat stejně, protože to je jediný rozumný způsob, jak z Analytics dostat smysluplná data.