Představte si, že je červen. Náš klient, prodejce sypaných čajů a kávy, nám dá toto zadání: Něco na to léto připravte, ale ať to frčí.
Popíšeme vám, jak jsme na to šli, že jsme vyprodali klientovi sklad a prozradíme jedno překvapení: i když kampaň využila jen a pouze Facebook, většinu zboží vykoupili obchodní partneři. Proč? Odpověď snad najdeme spolu na konci strany.
Takže: Co budeme prodávat ? Čaj v létě, pokud je navíc tak hezky jak letos, nikdo moc nepije. Jasně, čajaři nevynechají, ale těch není dost. Zaměříme se tedy na sortiment dovážené kávy Jardin (ta se pije stále). Ze selského uvažování vyplynulo, že ideální bude zaměřit se na instantní kávu, kterou si člověk uvaří kdekoli. Může si jí vzít sebou na chatu, chalupu, na cesty po dovolených.
Nejdůležitější je sdělení. Musíte mít dobrý produkt. Kdo z nás vylezl na horu Kilimanjaro, prozkoumával vegetaci v Guatemale nebo navštívil Kolumbii? Že nikdo? A kdo by rád ? Tak přesně z těchto exotických koutů světa jsme vybírali pocity pro Instantní letní exotiku…
Příprava a komunikace:
Komunikaci Instantní exotiky jsme spustili začátkem července. Vytvořili jsme banner a coverphoto pro Facebook a banner pro web www.caje-mixtee.cz
A pustili se do postování na Facebooku a propagace – bez placené propagace to ani s dobrým nápadem nejde, ale to už přece víme, že. Použili jsme tedy postupně dva sponzorované posty a tři nesponzorované, vždy s cílem vyvolat pozitivní pocit a chuť na exotickou kávu. Argumenty jdou tentokrát trochu stranou.
První sponzorovaný post na FB byl v tomto znění.
A tady jsou statistiky tohoto prvního sponzorovaného postu:
Doba trvání: 14 dnů.
Mezi prvním a druhým sponzorovaným postem, který skončil 9.8.2015, jsme zveřejnili 3 posty, kde jsme zákazníkům přiblížili, jak se instantní exotická káva v dané oblasti pěstuje, zpracovává, nebo její původ a historii.
Druhý sponzorovaný post byl odkazem i textem zaměřený na instantní kávu Kilimanjaro, které se dle dosavadních výsledků dařilo nejméně. Je to sice poněkud troufalé tvrzení, ale máme za to, že se tak více méně stalo vinou aktuální mediální nelibostí k africkému kontinentu v souvislosti s migrační vlnou.
Statistiky sponzorovaného postu:
Doba trvání: 14 dnů.
Výsledky?
Na začátku jsem použil výraz selské uvažování. Nabízí se podívat na výsledky ryze selským pohledem a vyhodnocením. Jak to vypadalo na skladě v červnu?
Výsledky jsme průběžně sledovali a přibližně kolem 27.července jsme zjistili, že instantní káva Kilimanjaro nám, jak se říká, „nejede.“ A tak jsme ji posílili čistě produktovým prodejním inzerátem
Stav kusů na skladně po skončení posledního sponzorovaného příspěvku.
Při hrubém počtu dojdeme k výsledku, že touto komunikací se prodalo 1167 balení instantní exotické kávy v ceně 145 000,- Kč.
Z malého balení jsme udělali výhodu v podobě skladného zabalení na cesty a exotický původ spojili s očekáváním zajímavých chutí. Ze statistik je také zajímavé, že nejvíce se o instantní kávu zajímaly ženy.
Podle statistik Google Analytics jsme od 4. července do 9.srpna 2015 přivedli 670 nových uživatelů se zájmem převážně o kávu. Zde je také vidět, jak úspěšné bylo zobrazení stránek za toto období s kávou Jardin:
Porovnejte s předchozím rokem
V posledním přehledu vidíte rozdíl v návštěvnosti proti roku 2014 ve stejném období:
Co nám tato případová studie ukázala?
[list class=“square“] [list_item]Zvolením adekvátní komunikace jsme pozitivně změnili výsledky prodeje instantní kávy Kilimanjaro.[/list_item] [list_item]Vyprodali jsme téměř sklad a dokázali si zajímavou věc: Většinu objednávek, jak víme z evidence prodejů, vykoupili Partneři velkoobchodu. Jak je to možné – inu i to jsou lidé a jak píšeme v jiném článku, i partneři velkoobchodu jsou zase „jen“ živí lidé.[/list_item] [list_item]Nebojte se udělat časově delší kampaň na stejné téma a reagovat komunikací dle aktuálního stavu prodeje zboží.[/list_item] [list_item]Kromě dosaženého prodeje jsme získali nové návštěvníky stránek se zájmem se o kávu, se kterými se dá počítat do další kampaně nebo na remarketing.[/list_item] [list_item]Zvýšili jsme povědomí o značce a produktech, takže jsme zpropagovali jak brand firmy, tak produktový brand.[/list_item] [list_item]Celá kampaň nekončí. Po dostatečném prodeji se teď budeme lidí na facebooku ptát, jak jim instantní káva chutnala a získáme tak cenný materiál pro tvorbu skutečného obsahu vytvářeného fanoušky.[/list_item] [/list]Kolik to stálo?
Pro komunikaci jsme využili dva sponzorované příspěvky, pokaždé s podporou 2500,- Kč na prokliky, celkem tedy 5000,-Kč a tři nesponzorované posty na facebook profilu firmy. Pravda, něco stála i naše správa, zde konkrétně 9000,-Kč.
A co vy? Našli jste se v naší případovce? Pak nás kontaktujte. Co funguje v takto malém, ve velkém bude fungovat o to lépe .
Zajímá vás aktuální stav? Podívejte se – jedna káva již není skladem a i ostatní ubývají…