Zajímavé. Napíšete jak se poprat s Not provided a skoro nikdo si toho nevšimne. Ale jak naznačíte další umíráček SEO, je z toho málem vzbouření na vsi.
Pár dní před brněnským Marketing festivalem jsem popsal, jak se mění výsledky vyhledávání v Google a jak ustupují přirozené výsledky na úkor placených nebo dalších funkcí. Na festivalu pak dr. Pete Meyers z amerického MOZu ukazoval v podstatě totéž s tím, že v USA se to týká až 50% vyhledávání. I zde padla otázka, jestli to náhodou neznamená konec SEO.
Plně sdílím názor Pavla Ungra, že dokud lidé budou hledat, SEO neumře. Ale jak z toho ven?
Buďte vidět, tam kde to jde.
Podívejte se, co se zobrazuje ve výsledcích vyhledávání a přemýšlejte o tom, jak se na tato místa dostat. Nejsou to jen placené záznamy v PPC a Google nákupy, jsou to i obrázky, videa, mapy, firemní záznamy, knowledge graph. To jsou neplacené pozice s vysokou mírou prokliku, které ale zároveň Google preferuje. Rád bych zde zmínil ještě autorství (Google Authorship), ale to už je bohužel pasé.
Za obrázky ve výsledcích vyhledávání byl Google kritizován, protože akce se často odehrává pouze ve vyhledávači. Stále to je ale příležitost, jak zaujmout.
Video ve výsledcích většinou neznamená přímý proklik na web, formát jeho zobrazení je ale atraktivní a má vysoký CTR.
Lokální SEO, resp. zobrazení záznamů na mapě, je ovlivněné personalizací a často i polohou hledajícího, místně tady ale nesmíte chybět.
Služba „Moje firma na Google“ se zobrazuje nejen ve vyhledávání, ale i v mapách a na Google+. Máte nastavené?
Zaměřte se na dlouhý ocas
Zkuste se podívat do Google Analytics, jakou míru konverze mají obecné výrazy, na které se firmy tak rády zaměřují. 0,1% nebo méně? Přitom těchto obecných výrazů se snížení počtu přirozených výsledků v SERP týká nejčastěji. Pamatuji si klienta, pro kterého podstatou SEO byla první strana právě na jeden velmi obecný (ale i hledaný) výraz. Nebylo to jednoduché ani levné, ale hlavně – za dva roky to nepřineslo jediný obchod.
A pak si odfiltrujte výrazy, které mají vyšší než průměrnou míru konverze. Kolik jich je? Desítky, stovky? Jsou přesné, výstižné a často by vás ani nenapadly? A přitom právě u nich máte podstatně vyšší šanci, že k nim nebude Google preferovat jiné „funkčnosti“ a i konkurence tady bude podstatně menší. Nic nového, ani světoborného, jen je najít a uvědomit si to.
Sociální sítě
Slýchám, že Facebok (nebo sociální sítě obecně) je „to nové SEO“. Všichni tam jsou, všichni ho používají, ale hledat se na něm zatím moc nedá. To je ale jen otázka času a Facebook na vyhledávání (pravděpodobně ve spolupráci s Bingem, resp. Microsoftem) usilovně pracuje. Pravda je, že pokud potřebuji najít něco v historii záznamů na Facebooku, použiji k tomu Google.
Na druhou stranu je fakt, že Facebook své ovečky zná dost dobře, ví o jejich zájmech, preferencích, zná jejich sociální vazby, umí je sledovat napříč zařízeními. A to by pro hledání mohl dobře využít, zvláště když Google v tom má docela mezery. Google personalizuje už dlouho, ale i když se to možná nezdá, podíl skutečně personalizovaných výsledků není až tak vysoký. Proč? Protože osobní data jsou citlivé téma. To že si prohlížím fotky mimina své kamarádky je známkou toho, že mám rád děti, nebo že jsem pedofil? Nebo že to dělám jen ze slušnosti? Skutečně chci, aby toto někdo používal?
A pak je tu také zvyk. A to je železná košile. Většinou víme (nebo si to aspoň myslíme), že Google vyhledává lépe než Seznam. Přesto Google domácí Seznam nedokáže stále předstihnout. Na sociálních sítích se dokážeme zeptat, nechat si poradit – ale nakonec si to zpravidla stejně ověříme přes vyhledávání. Děláme to tak dlouho, jsme na to zvyklí. To se sice může změnit, ale určitě to nebude ze dne na den.
Ale i kdyby Facebook dokázal vytvořit skvělý vyhledávač, co to bude znamenat? Stále zde bude existovat požadavek relevance a hodnocení kvality – a to je pořád příležitost pro SEO. Protože SEO není Google nebo Seznam, je to vyhledávání. Bez ohledu na to kde a jak funguje. Umíráček se nekoná.